Türkçe
1-888-294-9941 or +1-617-904-3278

Rusların Milli Bayramları

Rusların Milli Bayramları

Bayram Günlerinin Adları

Rusların Milli Bayramları

OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

Yeni Yıl Başı - 1 Ocak

Ortodoks Kilisesi Noel’i - 7 Ocak

(Aziz Svyatki Günleri) - 7-19 Ocak

Eski Yıl Başı - Ocak 13, Eski takvim tatili

Öğrencilerin günü ( Tatyana günü ) - 25 Ocak

Sevgililer günü. - Şubat 14

Silahlı Kuvvetlerin Günü – Erkeklerin günü - Men's Day - Şubat 23

Gözleme günü - yılbaşı 27

Kadınlar günü - Mart 8, çok popüler!

Gülme günü (Kahkaha günü) - Nisan 1

Ortodoks Paskalyası’nın Yıl Dönümü - Katolik Paskalyasından iki hafta sonrasındadır

İsçi bayramı - 1 Mayıs

Basari günü - 9 Mayıs

Uluslararası Çocuk Esirgeme Günü - 1 Haziran

Bağımsızlık Günü - 12 Haziran

Bilgi Günü - 1 Eylül

Uluslararası Barış Günü - 1 Eylül

Öğretmenler günü - 5 Ekim

Ana Yasa Günü - 12 Aralık

OCAK

Yeni Yılbaşı - 1 Ocak: Yılbaşı Rusya’da en değerli tatillerden birisidir. Bu bayramda herkes memnun olur. Bu bayramda herkes birbirine hediye ve armağan sunar, eğlenir, havaya fişek fırlatır, Noel ağacını süsler, lezzetli yemekler pişirir ve tatilin tadını çıkartır. Bu bayramda değişmeyen karakterler ( Ormanın babası ) ve ( Kızı "Snegurochka" – kar kızı). Bu tatil ertesi sabaha kadar devam eder. Herkes bu bayramda tanrıya sunmuş olduğu saadet ve mutluluk için teşekkür eder. Bu bayram ile kez 20 Ocak 700 yılında aziz Peter tarafından başlatılmıştı. Bu aziz bu bayramın kutlama törenlerinin şartlarını kurmuştu. Pek çok kişi yılbaşı kutlamasını eski takvime göre kutlar ( yani 14 Ocakta), bu gecede kadınların fala bakmaları eski bir adettir.

Ortodoks Kilisesi Noel’i - 7 Ocak: 7 – 19 ocak arasında olan günler fala bakmanın en uygun günleridir, Noel haftası olarak, insanlar eğlenmektedir, güzel elbiseleri giyinmek ve birbirilerini ziyaret etmek .7 Ocak gecesinde Noel kutlanmaktadır (Ortodoks takvimine göre). Noel tatilinde insanlar iyi olmaya çalışmaktadırlar ; bu bayramda insanlar müşterek değerlerine daha fazla önem vermektedirler ( anlam), Noel iyi görüşmelerin zamanıdır. Noel mucizelerin beklendiği tatildir. Vifliem oluştuğunda – insancılık doğmuştur, bu nedenle her sene aynı günde kutlanmaktadır. Bu nedenle her yastan herkes Noel’i kutlamaktadır, mucizeler gerçekleşmese bile, bu tatil fırsatı halk adetleri ile Hristiyanlık adetlerinin birleştiği çok özel bir fırsattır. 

Eski Yıl Başı - Ocak 13: Eski takvime göre yıl başı kutlamalarıdır. Bu kutlama bir aile kutlaması olarak Kabul edilmektedir.

Öğrencilerin günü ( Tatyana günü ) - Ocak 25: Rusya’da 25 Ocak öğrenciler için tahsis edilen güzel bir tatil günüdür, sene 1775’te Padişah Elizabeth bir ferman imzalayarak Moskova Üniversitesinin kurulusuna izin vermiştir (Shuvalov tarafından hazırlanmıştır).


 

ŞUBAT

Sevgililer günü – 14 Şubat: Hristiyanlık şehidi Valentine, Roman pagan tarafından çok ağır hüküm almıştı ve bu kötü koşullar altında bile sevgilisi olan zindancının kızına olan askından vazgeçmemişti. Ona sevgi ve şefkat dolu bir mesaj göndermişti. Bu tatil Rusya’ya bati kültüründen intikal etti, ama su anda Rusya’da çok ünlü bir bayramdır.

Silahlı Kuvvetlerin Günü - Erkeklerin Günü - 23 Şubat: Bu bayram hep şubat ayinin 23’de kutlanmaktadır. Bu bayramda tüm Rus askerlerini saygı ve sevgi ile anmaktayız ( geçmişten bugünlere kadar olanlar için ) ve bu bayram bizim anavatanımız için yüreklerini feda edenlerin bayramıdır. Bu bayramda tüm ergin erkeklere tebrikler yağmaktadır . Kadınlar ise sevgililerine tatlı sözler söyleyerek onların gönüllerini almaktadırlar.

Gözleme günü - Şubat 27 Mart ayının başına kadar: Bu bayram eski Slavların tanrısı olan in (Vles’in) kutlaması için özel olan bir bayramdır. Bu bayramda kışa veda edilir ve ilk bahara hoş geldin denilir. Ortodoks Kilisesi gözleme gününü resmi bir kutsal bayram olarak Kabul etmektedir, bununla birlikte peynir bayramı olarak yerde almaktadır. Paskal bayramından 7 hafta önce kutlanmaktadır. Bu bir halk bayramıdır ve halk bu bayramda çöplerini yakmaktadır. Pek çok kişi bu bayramda hayvanlarının yüzüne ve vücutlarına boya sürmektedirler.


 

MART

Kadınlar günü - Mart 8: Büyük krizler sırasında doğmuş olan bir bayramdır, Uluslararası Kadınlar Günü (IWD) protesto ruhunu canlandıran bir bayramdır. 1910 yılları öncesinde, yirminci yüzyılın başlangıçlarında, Kadınlar sanayide ağır şartlar altında çalışıyorlardı. Genelde tekstil sektöründe, imalat ve yerel hizmetlerde çalışıyorlardı, iş saatleri uzun ve maaşlar düşüktü. Bunun üzerine Avrupa’da isyan kıvılcımları parlamaya başladı. IWD’nin gerçek annesi Alman sosyalist Clara Zetkin’dir. 1907 yılında Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansını düzenleyerek tüm sosyalist partilerden kadınların haklarını korunmasını talep etmiştir. Zetkin burjuva feminizmine karşı sert tavır koymuştu ve çalışan kadınlar sınıfı hiç bir şekilde aşağılanmasına izin vermedi. Bu konferansa kadınlar hareketlerinde çok ünlü olan bayan Alexandra Kollontai’de katılmıştır ve kadın haklarının ve eşitliğinin nasıl savunabileceği tartışılmıştı. 1908 yılında New York şehrinin Sosyalist Demokrat Kadınlar topluluğunun 3 numaralı şubesi kadın haklarının savunulması için 8 Mart tarihinde bir toplantı düzenlemesi için davetiye aldı. Ertesi yil Amerikan Sosyalist Partisi Şubat ayinin en son Pazar gününü Kadınların Günü olarak ilan etti. Rus Sosyalist Kadınlar hareketi buna benzer isleme 1913 yılında katildi, IWD’yi Şubat ayinin en son Pazar gününü Kadınların Günü olarak ilan etti. Petrograd şehrinde su anda ( St. Petersburg olarak anılmaktadır), 23 Şubat 1913 tarihinde IWD tekstil sektöründe çalışan bir takım kadınlar gösteri yürüyüşünde bulundular ve bu olay çabucak ünlü şubat hareketine genişledi. Bu bir gerçektir ki eski Rus takvimine göre 23 Şubat tarihi yeni takvime göre 8 Mart tarihine endekslidir ve Sovyetler Birliğinin 1918 yılı devrimini gerçekleştirdikten sonra IWD günü için resmi olarak Kabul edilen tarihtir. 1922 yılında Clara Zetkin Moskova’da Uluslararası Komünist Kadınlar Birliğinin Genel Sekreteri oldu ve resmi bir komünist tatil günü oldu. İkinci dünya savaşından sonrasında bu bayramın adı Uluslararası kadınlar Günü olarak anıldı. 8 Mart Rusya tarihinde ilkbahardaki ilk tatil olarak yer aldı, o bir resmi tatil günüdür, hem erkekler hem de kadınlar bu bayramı dört gözle beklemektedirler. Artık politik anlam taşımamaktadır ve koşulsuz olan aşkın, fedakârlığın, sabrın, hikmetin ve Rus kadınların güzelliğini kutlamaktadır 


NISAN

Gülme günü (Kahkaha günü) - Nisan 1: Güldürücü olan her şeye gülmenin günah olmadığını söylenmiştir. Doktorlar gülen kişilerin daha uzun yaşadıklarını savunmaktadırlar. Kendileri için gülen kişilerin fazlasıyla amaçlarına ulaştıkları söylenmektedir. Bu günümüzde bu eğlenme bayramı her yerde kutlanmamaktadır, ama bir adet yerine gelmiştir. Bu münasebetle arkadaşlar birbirine tuzak kurmaya çalışmaktadır. 

Ortodoks Paskalyasının Yıl Dönümü: Katolik Paskalyasından iki hafta sonrasıdır: Bu bayram Hristiyanlığın temel bayramlarından birisidir, bu bayram hazreti İsa’nın hac üzerinde asılması ile Yahudilerin Mısır’dan çıkarılması yıl dönümünde kutlanmaktadır. Paskalya bayramı İlkbahardaki ekinoks kutlandıktan bir hafta sonrasında gelmektedir ve bir şekilde kutlanmaktadır. Paskalyanın tarihi Kilisenin takvimine göre (paskhalias) yöntemi üzerinden hesaplanarak belirlenmektedir. 


MAYIS


İsçiler bayramı - 1 MAYIS: 1 MAYIS ilkbaharın kutlandığı geleneksel bir bayramdır. MAYIS ayında yer alan diğer bayramların açılısını yapmaktadır. Bu gün çiçekler ile öten kuşlar ile zengin olan doğanın zafer günüdür. İnsanlar uzun ve soğuk olan kış döneminden çıkarak yaz ayının neşesini çıkartmasını beklemektedirler.

Zafer günü - 9 MAYIS : Rus milletinin en önemli bayramıdır. Sevinç ve kederden. Ama bu günün önemi farklıdır, çünkü bağımsızlığımızı koruyabildik ve (Kara vebayı yenebildik) savaşın karsısında azimle durduk. Canlarını bizim için ve bu mutlu ve barış ile dolu olan günlere gelebilmemiz için feda edenleri candan kutluyoruz. Onların hatıraları sonsuza denk devam edecektir.


 

HAZIRAN

Uluslararası Çocuk Esirgeme Günü – 1 Haziran: : Çocukluk dönemi, eğlence ve hatıralar ile doludur, onda daha güzel bir dönem olabilir mi? Çocuklar etraflarındaki eşyaları tanımaya başlarlar, iyiliği ve arkadaşlığı öğrenmeye başlarlar, yeni şeyleri kesif etmeye başlarlar. Çocuk sevildiğinde, etrafındakiler onu anladığı zaman sevinç içinde olur. Çocuklar hepimizin geleceğidir. Yarınlar onların ellerindedir. Yasam hakları ve onurları saygı ile bakılarak savunmalıdır. Hristiyanlığın üç temeli: Baba, Oğul, Kutsal ruh ’tur. Bu bir Hristiyanlık bayramıdır. Paskaldan 50 gün sonra kutlanmaktadır, bu nedenle bu bayramın diğer adi - Pyatidesyatnitsa (Hamsin yortusu) veya (ellinci gün bayramı). Bu günde, Kutsal Ruh gidip Hristiyanlık Elçilerine Hristiyanlık dininin talimatları ile Hazreti İsa’nın talimatlarını herkese öğretmek ve yaymak talebinde bulunmuştur. Bu bayram halk törenleri ile yapılmaktadır. Evler kesilen ağaçlar ile süslenir. Akşam olduğu zaman insanlar dans etmeye başlarlar. Rusya’da Paskalyadan sonraki yedinci Pazar gününe rastlayan yortu anlamlı bir şekilde kutlanmaktadır. Bu tanrıya olan bir saygı ve ibadettir. Baba ve anne günü Cumartesi gününde kutlanmaktadır. 

Bağımsızlık Günü – 12 Haziran: Rusya’nın en yeni bayramidir,1991 yılından itibaren Rusya Federasyonunun kurulusu ile birlikte yer almaktadır. 


EYLÜL

Bilgi Günü - 1 Eylül: Her yıl uzun bir yaz mevsiminden sonra ve 1 eylül tarihinde, öğrenciler okullarına ve sınıflarına dönerek eğitimlerine yeniden başlamaktadırlar. Öğrencilerin yaşları ilerledikçe, değişik yöndeki bilgileri artmaktadır ve erginlik çağına bilgili olarak girmektedirler. Bu günde Üniversitelerin, Yüksek okulların, eğitim merkezlerinin kapıları açılmaktadır. Ülkemiz Meryem Ana’ya çok büyük önem vermektedir. Meryem Ana’nın itibari bizim halkımız için çok önemlidir. Bu nedenle bazı yıllarda bu bayram 8 mart tarihinde anneler günü ile birlikte kutlanmaktadır. 


EKIM

Öğretmenler günü - 5 Ekim: Bu gün uluslararası kapsamda hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin önemlerini göstermek amacı ile kutlanmaktadır.


ARALIK

Ana Yasa Günü - Aralık 12: Bu gün 1993, Rusya Federasyonu’nun en demokrat olan bünyesi olarak temsil edilen Anayasasına gereğince yeni yasaları doğrultusunda resmi tatil olarak Kabul edilmiştir.


 

Rusların Bayramları

Sayfanın en üstü

Günlerin adları

 


 

(Bayram Günlerinin adları)

OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZIRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS

EYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

 

OCAK

Ulyana - Ocak 3

Anastasia - Ocak 4

Evgenia - Ocak 6

Klavdia - Ocak 6

Lidia - Ocak 19

Maria - Ocak 19

Tatyana - Ocak 25, Öğrenciler arasında çok popülerdir

Nina -Ocak 27

Ksenia -Ocak 31 

ŞUBAT

Inna - Şubat 2

Anastasia - Şubat 4

Ksenia - Şubat 6

Maria - Feb 8

Anna - Şubat 16

Maria - Şubat 19

Valentina, Anna - Şubat 23

Svetlana - Şubat 

MART

Marina, Kira - Mart 12

Antonina - Mart 14

Galina - Mart 23

Maria - Mart 31 

NISAN

Svetlana - Nisan 2

Larissa - Nisan 7

Alla, Anna - Nisan 8

Maria - Nisan 14

Tamara - Nisan 28

Irina - Nisan 29 

MAYIS

Tamara - MAYIS 2

Alexandra - MAYIS 6

Elizaveta - May 7

Irina - MAYIS 14

Varvara - MAYIS 19

Alexandra, Julia, Faina - MAYIS 31 

HAZIRAN

Julia - Haziran 16

Valeria, Maria - Haziran 20

Maria - Haziran 22

Alexandra, Antonina - Haziran 23 

TEMMUZ

Angelina - Temmuz 14

Anna - Temmuz 18

Olga, Elena - Temmuz 24

Valentina, Alevtina - Temmuz 29

Marina, Margarita - Temmuz 30 

AĞUSTOS

Maria - Ağustos 4

Darya -Ağustos 17 

EYLÜL

Natalia - Eylül 8

Elizaveta, Raisa - Eylül 18

Ludmila - Eylül 29

Vera, Nadezhda, Lubov - Eylül 30 

EKIM

Veronica - Ekim 17

Taisia - Ekim 21

Zinaida - Ekim 29 

KASIM

Anastasia - Kasım 11

Alexander - Kasım 19 

ARALIK

Ekaterina - Aralık 7

Varvara - Aralık 17

Anna - Aralık 22

Angelina - Aralık 23

Marina - Aralık 29