Türkçe
1-888-294-9941 or +1-617-904-3278

Çiçek Bakiminin ipuçlari


Cut and wash fresh stems


Remove the dead leaves

Pek çok kisi taze kesilmis çiçegin bakim konusunda çok endise etmektdir. Bu ilgi alimis oldugunuz çiçeklerim taze kesilmis çiçek veya bir çiçekçiden almis olmaniz veya bakkal dükkanindan almis oldugunuz bir hediyelik çiçek olabilmektedir. Bazi basit çiçek bakim ip uçlari sizing çiçeklerinizin bakiminda ve taze kalmasinda yardimci olmaktadir. Çok basit bir Ihmal sizing çiçeklerinze kuruma tehlikesinde bulunabilmektedir. Örnegin eger çiçeklerinizi arabanizda yazin kilimasiz sartlarda birakirsaniz, çiçekleriniz ciddi bir sekilde kurma tehlikesi ile karsi karsiya kalabilmektedir. Asagida pek çok sayida yararli çiçek korumanin ipucularini bulacaksiniz, bu çiçeklerininizin uzun sure saglikli kalmasini sagliyacaktir.

Çiçekleriniz için gereklidir

Çiçeklerinizi dogrudan günes isigindan uzak tutunuz (65 ile 72 derece Fahrenhayt arasinda), isitma ve sogutma ventillerinnden uzak tutunuz, televizyonlar veya radiatörlerden uzak tutunuz Örnegin televizyonlarin etrafina saçtigi isi çevredeki çiçekleri kurutmaktadir.

Çiçeklerinizi nasil suda tutacaksiniz

Vazonuzu su sle doldurun ve çiçekçinizin size verdigi çiçek gidasini suya ekleyin. Yönergede yer alan talimatlari yerine getirdiginizden emin olun. Eger vazonuzdaki su bulaniklasisa tamamen bosaltarak suyu yenileyin. Mümkünse çiçeginizin sapinin ucundan iki buçuk santimetrelik bölümü keskin bir biçak ile kesiniz. Vazodaki su seviyesine ulasan çiçek yapraklarini kaldiriniz. Suya dokunan yapraklar bakteriyel ortami yaratarak çiçeginize zarar verecektir.

Çiçeklerin gidasi nadir ve niçin kullanmaktayiz?

Çiçeklerin gidalari degisik katki maddelerinden olusan bir gida maddesi teskil etmektedir, bu katki maddeleri çiçeginize zarar verecek olan bakterilerin suda türemesini engellemektedir. Çiçeklerinizin ömrünü uzatmanin en iyi yollarindan birisidir. Paket üzerindeki Kullanma talimatinda yer alan bilgileri dogru olarak takip etmek son derece önemlidir. Yanlis olarak karisturulan çiçek gidasi çiçeginize çok zarar getirebilir.

Çiçek Bakim Prosedürleri

  • Çiçeklerinizi sergileyecek olan temiz bir vazo veya saksi seçiniz.
  • Çiçeginizi koruyacak veya besliyecek olan mamulu tespit edin, veya çiçek ve kullanma talimatlarini dikkatle takip edin.
  • Koruyucu kaplamalari çözmek için Sicak su kullaniniz (110 fahrenhayet derecede sicsk olan su) (hareket ederek çözümü daha hizlandirir).
  • Çiçeklerin üzerindeki tüm ambalaj malzemelerini kaldirin. Su seviyesindeki tüm biki yapraklarini kaldiriniz (yapraklari ve bakteri yaratabilecek tüm bitkiler). Çiçek büyük özen ve yapraklari suya deginmeyecek sekilde yerlestirin.
Cut on an angle 1-2 inches from the bottom of the stem
Add floral food

  • Çiçeklerinizin köklerini keskin bir biçak veya makas ile kesiniz. Bu kesim isleminde çiçegin alt sapinin su seviyesinin altinda kalmasi gerekmektedir. (Bu kesim islemi büyük bir kova veya tas içinde gerçeklesbilmektedir. Kesim kaynaklari çiçegin sudan ziyade hava çekmesine elverisli olmalidir). Çiçek saplarken Kesimin kökten 1-2 boy olarak gerçeklesmelidir.
Cut and spread the stems
   

  • • Bu çiçekler hemen bir vazoya veya koruyucu bir kappa istenildigi gibi komalisiniz. Vazoyu dogrudan günes isigina birakmayin, çiçeklerinizi isi veya soguk veya çok kurutucu kaynaklardan yakin tutmayiniz, (bu sartlar çiçeklerinizin yasama süresini belirgin bir sekilde azaltacaktir).
  • Çiçeklerinizi düzenli olarak her gün control ediniz. Sosan yapraklarini kaldiriniz, (bu islem görünüsü iyilestirecektir ve çiçeklerinizin ömrünü uzatacaktir). Su seviyesini her zaman control ediniz, gerektiginde çiçeklerinizin suyuna her gün koruyucu madde ekleyiniz.