Türkçe
1-888-294-9941 or +1-617-904-3278

Sık sorulan sorular

Sipariş Prosedürleri

·         Siparişimi göndermek istediğim şehri sizin teslim listenizde görmedim. Bunun anlamı istediğim şehre teslim vermediğiniz anlamına mı gelmektedir?

·         Listenizde yer almayan şehirlere yapılacak teslimatın ücreti ne kadardır?

·         Benim kredi kartımdan hesabınızı kestiniz, ancak sipariş verdiğim çiçekleri 2 gün sonra teslim edileceğini anladım, bu durumda neden hesabınızı pesin olarak kesiyorsunuz?

·         Çiçekleri teslim edecek çiçekçinin bulunduğu şehirdeki telefon numarası bana bildirebilir misiniz?

·         Alıcının adresi var bende yalnız telefon numarası yok, hala çiçekleri teslim edebilecek misiniz, alıcı evde değil ise ne yapacaksınız?

·         Bana su adresi doğrulayabilir misiniz, bu kişinin bu adreste kaldığını onaylayabilir misiniz ?

·         Ben dün sipariş verdim. Ama bugün dün vermiş olduğum sipariş üzerine bide çikolata eklemek istiyorum, Bu işlemi sadece benim kartın 10 dolar keserek gerçekleştirmenizi istiyorum.

·         Teslim saatleri nedir? Teslimatın gerçekleşeceği belirgin bir saati garanti edebilir misiniz?

·         "Sürpriz hediye " göndermek istiyorum. Bu arzumu gerçekleştirebilir misiniz?

Teslim Statüsü/Durumu ve Onay

·         Teslimatın gerçekleştiğine dair onay alacak mıyım?

·         Teslimatın gerçekleşeceği şehirde saat geç olduğunu gösteriyor, ancak Düzen Takip sayfasında hala işlem altında. süreci olarak gösteriyor. Burada bu teslimat ile ilgili olarak herhangi bir yanlış var mıdır?

Dijital Fotoğraf / Video

·         Arkadaşım ile gönderdiğim çiçekleri birlikte çekecek misiniz? Bu işlem yapılacaksa bunun bana olan maliyeti nedir?

·         Alıcının dijital fotoğrafı çekileceğine dair bana güvence verecek misiniz?

·         Çekilmeyen bir fotoğraf için ben hala ücret ödemekle yükümlü müyüm?

·         Teslimatın gerçekleştiği anda alıcının çiçeklerle birlikte fotoğrafının çekilmesini istedim, yalnız bana gönderilen onay mesajı ile birlikte arzuladığım fotoğrafı bulamadım. Bunun anlamı bu fotoğrafın çekilmediği anlamına mı gelmektedir?

·         Teslimatı dijital filmde çekme hizmeti nedir ve ne zaman başlayacaktır?

Ek hizmetler

·         Hediyelik Kart üzerine kişisel bir notumu basabilir miyim? Acaba Rusçaya çevirebilir misiniz?

·         Sitenizde yer almayan bir hediyeyi göndermek istiyorum. Bu tür özel siparişleri gerçekleştirebilir misiniz?

·         Kendi fotoğrafımı göndereceğim çiçekler ile birlikte gönderebilir miyim ?

Gizlilik ve Güvenlik

·         Eğer Kredi kartım ile ilgili olan gizli bilgilerimi Internet kanalı ile bildirmek istemiyorsam, ödemelerimi telefon kanalı ile gerçekleştirebilir miyim? Hangi telefon numarasını aramam gerekmektedir?

·         Yaptığım sipariş ile ilgili olan bilgilerim gizli midir?

·         Herhangi bir şart altında benim ile ilgili olan bilgileri başkaları ile paylaşma durumu olacak mıdır?

·         Benim bilgilerim ne kadar güvence altındadır?

Yerli örf ve adetler

·         Sizin demetleriniz 11 adet gülden oluştuğunu fark ettim. Neden tam bir düzine gül hazırlamıyorsunuz, tüm dünyadaki çiçek mağazaları 12 adet gülden oluşan demetler hazırlamaktadırlar?

·         Su anda online kanalı ile bir kız arkadaş ile tanıştım ve ilk kez ona gül göndermek istiyorum, bana neleri yapmamı önerirsiniz?

·         Rusya’da insanların en çok değer verdikleri bayramlar veya önemli günleri nedir, yani insanların arkadaşlarına çiçek veya hediye gönderdikleri en önemli münasebetler nedir?

Sipariş verme ile ilgili olan sorular

Soru: Çiçek göndermek istediğim şehri listelerinizde görmedim, bunun anlamı o şehre teslimat yapmadığınız anlamına mı gelmektedir? 
Cevap: Biz hizmetlerimizi Rusya, 
Ukrayna ve diğer eski Sovyet Ülkeleri’nin tüm şehirlerinde sunmaktayız. Eğer istenen şehir listemizde yer almamaktaysa, büyük olasılıkla bu şehre yapılacak teslimat için ekstra uzak teslimat ücreti geçerli olacak. Bizimle irtibata geçiniz biz tüm sorularınız ASAP ile yanıtlayacağız. Ekstra uzak teslimat ücretinin tutarı mesafe, hava ve coğrafi koşullara göre değişmektedir.


Soru: Listenizde yer almayan şehirlere teslim etme ücretiniz nedir? 
Cevap: Listemizde yer almayan şehirlerin teslim ücretleri 14.95 dolar ile 29.95 dolar arasında değişmektedir. İstediğiniz şehre gönderme ücretini öğrenmek için lütfen bizimle 
irtibata geçin Sonrasında "Diğer şehirler" seçeneğini görebilirsiniz, bu seçeneği seçerek söz ettiğiniz şehir içinde "Sokak Adresini" belirleyiniz.


Soru: Benim kredi kartımdan hesabınızı kestiniz, ancak sipariş verdiğim çiçekleri 2 gün sonra teslim edileceğini anladım, bu durumda neden hesabınızı pesin olarak kesiyorsunuz? 
Cevap: Kredi kartınız gerçek-zaman çerçevesi kapsamında işlem görmektedir, siz "gönder" tuşuna bastığınız anda işlem yürürlüğe geçmiştir, ve 
VeriSign. merkezi ödemeniz ile ilgili olan bir uyarı mailini size gönderilecektir. Eğer önceden bir sipariş vermek isterseniz ve hesabınızın hemen kredi kartınızdan kesilmesini istemiyorsanız, lütfen offline yöntemi ile siparişinizi gerçekleştirin ve teslimat gününden 2 gün önce gereken ödemeyi gerçekleştirin ve bizimle irtibata geçin.


Soru: Çiçeklerin teslim edilecek şehirdeki çiçekçinizin telefon numarasını gönderebilir misiniz?
Cevap: Müşteri destek konuları ile ilgili olan tüm konular e-mail ya da telefon kanalı ile uluslararası bürolarımızda yer alan müşteri destek temsilcilerimize teslim edilmektedir. Onlar her türlü özel talimatları en verimli ilgili olan teslim acentalara iletecektirler.


Soru: Kız arkadaşımın adresini biliyorum, yalnız telefon numarasını bilmiyorum. Hala siparişimi teslim edebilir misiniz? Eğer alıcı evde değilse nasıl davranacaksınız? 
Cevap: Siparişiniz verebilirsiniz, yalnız alıcının telefon numarası bulunmadığı takdirde teslimatın belirli bir tarihte yapılacağını garanti edemeyiz. Biz her zaman alıcı ile önceden iletişim kurarak teslimat işlemini düzene alırız.

Eğer alıcının telefonu yoksa, alıcının kadın ( veya erkek) evinde bulmadığımız takdirde teslimatı nasıl gerçekleştireceğiz:

·         Teslimatı komsusuna bırakmak veya alıcının evinin kapısına bırakmak ( Çok katli binalarda teslimatı kapıda bırakmak sağlıklı bir yöntem değildir )

·         Alıcının ev Kapısına yazılı ve telefon numaralı bir not bırakmak.

·         Tekrar teslim etmeyi denemek ( Ek bir harç alınacaktır)

Siz bu isteğinizi özel talimatlar bölümünde ve istek formunda belirleyebilirsiniz.


Soru: Size vereceğim adresin doruluğunun ve ilgili olan kişinin orada yaşadığını onaylayabilir misiniz?
Cevap: Evet, biz bu sorularınızı onaylayabiliriz, bizimle çalışan kuryeyi bize verdiğiniz adrese göndererek adresi size doğrulayabiliriz. Bu hizmetin size olacak maliyeti 40 ABD Dolarıdır, bu hizmetten yararlanabilmeniz için lütfen 
online yolu ile kredi kartı veya bizimle irtibata geçin ve sizinle ilgili olan ödemeyi gerçekleştiriniz.

Not: Verdiğiniz adres doğru çıkmaz ise sunmuş olduğumuz hizmet karşılığında 40 ABD doları (veya toplam siparişin %30’nu keseceğiz – hangisi daha yüksekse) geri kalan tutar size iade edilecektir ya da ayni miktarda mağaza kredisi olarak size verilecektir. Sizden kesilen tutar iletişim ve kurye ücreti olarak hesaplanmaktadır. Eğer çiçekler veya hediyeler sizin tarafınızdan hatalı olarak belirtilen adres teslim edilirse, o durumda siparişiniz karşılığında kesilen toplam tutar sunulan hizmetler ile hediyelerin değerlerini karşılamak için tutulacaktır.


Soru: Ben dün sipariş verdim. Ama bugün dün vermiş olduğum sipariş üzerine bide çikolata eklemek istiyorum, Bu işlemi sadece benim kartın 10 dolar keserek gerçekleştirmenizi istiyorum.?
Cevap: Sizi korumak istediğimiz için kredi kartınız ile ilgili olan bilgilerinizi saklamıyoruz. Sizinle ilgili olan işlemler tamamlandığın sonra söz konusu bu bilgileri kaldırmaktayız. Sonuç olarak biz sizin onayınız olmadan sizin kredi kartınız üzerinden bir kez daha hesap kesemiyoruz. Yapmış olduğunuz sipariş üzerine bir ek istek daha ilave etmek isterseniz veya herhangi bir değişiklik gerçekleştirmek isterseniz bize kredi kartınız bilgilerini bir kez daha vermeniz gerekecektir. bizimle 
irtibata geçin ve biz bu sorunu size çözeriz.


Soru: Teslim etme saatleri nedir? 
Cevap: Teslimat çoğu şehirlerde sabah saat 9:00 gece saat 9:00 arasında gerçekleşmektedir, ancak özel isteklere karşın istisnalarda bulunabiliriz.

Soru: Teslimatın gerçekleşeceği belirgin bir saati garanti edebilir misiniz? 
Cevap: Evet yapabiliriz, eğer teslimat tarihinden en az 3 gün önce sipariş verilirse teslim saatini garanti edebiliriz. Genelde uyguladığımız işlem türü alıcı ile temas kurarak teslimat saati üzerinde kendisinden onay almamızdır ve adresini kendisinden öğrenmektir.

Soru: Sürpriz olarak bir hediye göndermek istiyorum. Bunu gerçekleştirebilir misiniz?
Cevap: Eğer ilgili kişi ile temasa girmeden SÜRPRIZ TESLIM üzerinde israr ederseniz - lütfen bu yöndeki arzunuzu istek formundaki Yorumlar sayfasındaki sipariş formuna bildiriniz. Bu durum biz teslimatı gönderenin adi açıklamadan ve gönderilen hediyenin mahiyetini belirtmeden teslim işlemine alırız.

Lütfen su konuyu not olarak aliniz: Eğer alıcı belirtilen teslim yerinde değil ise, teslimatın ulaştırma saati müzakereye girebilmektedir, çünkü alıcının her zaman teslimat saatinde evde bulunacak diye bir garanti yoktur . Lütfen önemli olan bir olayı anlayalım, çiçekler kuruyan bir maddedir . Sunu unutmayalım, hediyeleriniz nasıl teslim edilse bile en önemlisi hediyenizin yaratacağı büyük sürprizin etkisidir !

Ek hizmetler

Soru: Göndereceğim hediye ile birlikte özel bir not gönderebilir miyim, bu notu çevirebilir misiniz?

Cevap: Tabi ki hediyenizin üzerine kişisel bir kart bırakabilirsiniz, aynı şeyi sipariş ettiğiniz durumda düzenlediğiniz forma yazabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak size İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Almancadan Rusçaya ve Ukraynacaya 100 kelimeyi geçmeyecek olan kışa mesajlarınız için ÜCRETSIZ ÇEVİRİ hizmetini sunuyoruz.
100 kelimeyi geçen her kelime başına 5 cent tutarını talep edeceğiniz, normal çevirilerde en uygun ücretler talep edilecektir, Biz Rusça dilinden diğer dillere ve diğer dillerden Rusça diline istediğiniz çevirileri gerçekleştirebiliriz, bununla birlikte vize belgelerinizi, evlenme belgelerinizi ve diğer belgelerinizi çevirebilmekteyiz.


Soru: Sitenizde yer alamayan bir hediyeyi kız arkadaşıma göndermek istiyorum. Buna benzer özel istekleri gerçekleştirebilir misiniz?

Cevap: Evet Özel hediyelerinizi teslim edebiliriz. Hediyeleriniz yerel örf ve adetlere uygun olduğu süre boyunca onları teslim edebiliriz. Bu konu ile ilgili olan daha geniş bilgileri Burada bulabilirsiniz.


Soru: Gönderilecek olan hediye ile birlikte kendi fotoğrafımı gönderebilir miyim?

Cevap: Evet: Bize email ile dijital fotoğrafınızı gönderebilirsiniz, biz fotoğrafınızı renkli yazıcı ile çıkartarak teslim edilecek hediye ile birlikte sunacağız. Lütfen göndereceğiniz fotoğraf ile birlikte sipariş numarasını göndermeyi unutmayın.

Teslim durumu ve Onay

Soru: Hediyemin teslim edildiğine dair sizden bir onay alabilir miyim?

Cevap: Evet: Her işgünü sonunda (ABD saatlerine göre) memurlarımız e-mail kanalı ile sizin hediyenizin teslim edildiğine dair bir mesaj gönderecektirler. Bazı durumlarda bu onayın gönderilmesi 24 saat almaktadır, bu durum memurların Internet ile ilgili olan işlemlere dayanmaktadır, bazen bilgilendirme sistemi arzu ettiğiniz hızda gerçekleşmemektedir. Maalesef bizim bildiri sistemimiz sadece otomatik bildiri üzerinden islemektedir, eğer talebiniz herhangi bir nedenden dolayı gecikirse, bu durumu size telefon veya e-mail kanalı ile bildireceğiz.


Soru: Teslimatın gerçekleşeceği şehirde saat geç olduğunu göstermektedir, Sipariş sayfası ise hale teslim etme işleminin devam ettiğini göstermektedir. Benim siparişim ile ilgili olan herhangi bir sorun var mı?

Cevap: Çoğu zaman statü düzeni olarak siparişleriniz içinde 4 - 6 saat içinde veya teslimat gününün sonunda güncelleştirilmiş durumuna girmektedir. Bazı durumlarda bu geri onay verme süresi 24 saate çıkmaktadır, sunu bilmemiz gerekmektedir ki bizim tüm çalışanların internet erişimi yoktur, bunun yüzünden bilgi güncelleme işlemi beklendiği kadar kısa bir sürede gerçekleşmemektedir. Maalesef otomatik statü güncelleme sistemi sunamıyoruz, bu sistemler FedEx veya UPS tarafından geçerlidir, bu nedenlerden dolayı sabırlı olmanızı rica ediyoruz.

Dijital fotoğrafın teslim edilmesi

Soru: Alıcının dijital fotoğrafının çekileceğini garanti edebilir misiniz?
We can not guarantee the digital picture in any location for the following reasons:

·         Alıcı fotoğrafının çekilmesi istemeyebilir.(Fotoğraf için ödeme yapmış olursanız, size ödemeniz yerine mağaza kredisi vereceğiz).

·         Alıcı daha önceden planlandığı gibi teslimatın gerçekleştiği anda teslimat yerinde bulunmayabilir.

·         Bazı mevkilerde zayıf çekim imkânlarının yer aldığından dolayı fotoğraf çekimlerini garanti edemiyoruz ( Bu durumlarda fotoğraf çekilene kadar sizden bu işlemin ücretini talep etmeyeceğiz).


Soru: Çekilmeyen bir fotoğraf için benden ücret talep edecek misiniz?
Cevap: Eğer alıcı fotoğraf çekilmesini reddederse, o durumda size sadece bu hizmetin karşılığı olarak mağaza kredisi vereceğiz, bu kredinizi gelecek siparişinizde kullanabilirsiniz.

Bazı bölgeler için sizden siparişinizi verdiğiniz anda fotoğraf çekme ücreti talep etmeyeceğiz. Sadece fotoğraf çekildikten sonra bu konu ile ilgili olan ücret artı hediyenizin tutarı ve teslim etme ücretlerini sizden talep edeceğiz.


Soru: Göndermiş olduğum fotoğraf ile birlikte alıcının fotoğrafının çekilmesini istemiştim, yalnız bana geri iade edilen onay mesajında alıcının fotoğrafını bulmadım, bunun anlamı fotoğrafın çekilmediği anlamına mı gelmektedir? 
Cevap: Eski Sovyetler Birliği ülkelerinde çalışan bazı çiçekçilerin hala dijital kamerası yoktur, bu nedenle fotoğraf çekmek normalden daha fazla vakit almaktadır. Bu durumlarda fotoğrafı çekmek, hazırlamak, bizim bölgesel büromuza ulaştırması, onların bu fotoğrafı bize saklamaları, tüm bu işlemler 7-10 gün süre almaktadır, yukarıda belirlediğimiz nedenler dolayı size istediğiniz fotoğrafın ulaşmasında ortaya çıkacak gecikmelerden özür dilemekteyiz.


Soru: Göndereceğim fotoğraflar ile birlikte kız arkadaşımın fotoğrafını çekebilir misiniz, bu hizmeti gerçekleştirebilirseniz, bu hizmetin maliyeti nedir?
Cevap: Evet, biz bu hizmeti müşterilerimize sunmaktayız. Çekilen 
Fotoğraf Galerisini izleyerek çekilen fotoğrafların kalitesini yakından görebilirsiniz. Fotoğrafın maliyeti 6.99 dolardır, Eğer Rus Florya’ya Fotoğrafınızı Teslimatın Galerisinde yayınlama amaçlı olarak onay verirseniz normal fiyat olarak 9.99 dolar uygulanmaktadır.


Soru: Teslimatı dijital kamera ile çekme hizmeti nedir, ne zaman yürürlüğe girecektir?

Cevap: Şu anda bu hizmeti sadece büyük şehirlerde sunmaktayız, örneğin: Moskova, Saint Petersburg, Kiev, Kharkov, Odessa. Bu hizmetin maliyeti her kısa çekim başına ( 10-45 saniyelik klip için) 12.95 ABD$. Yapılacak çekim süresi için bir garanti verilmemektedir, çünkü bu çekim alıcının arzusuna bağlıdır. Teslimat sonuçlandıktan sonra AVI video dosyasını bulunduran bir e-mail mesajını alacaksınız.

Gizlilik ve Güvenlik

Soru: Eğer Kredi kartım ile ilgili olan gizli bilgilerimi Internet kanalı ile bildirmek istemiyorsam, ödemelerimi telefon kanalı ile gerçekleştirebilir miyim? Hangi telefon numarasını aramam gerekmektedir?
Cevap: Evet 
İstek formunun tamamını ABD Faks numaramız olan 1-617-904-3278 numaraya fakslayabilirsiniz. Başka bir seçenek ise "Offline Sipariş" ile isteğinize devam edebilirsiniz. Bunda sonra isteğinizi telefon kanalı ile tamamlayabilirsiniz.


Soru: Yaptığım sipariş ile ilgili olan bilgilerim gizli midir?
Cevap: Sizinle ilgili olan ve bize sunmuş olduğunuz özel bilgilerinizi başkaları ile paylaşılmayacaktır. Bu sizin adınızı, adresinizi, telefon numaranızı, e-mail adresinizi, kredi kartınız ile ilgili olan bilgileri kapsamaktadır. Hediye’yi alacak olan taraf in adi ve adresi ile sevgilinize göndereceğiniz mesaj ise çiçekçimiz tarafından bilinmiş olacaktır, ama çiçekçiden başka hiç bir kimse bu bilgileri bilmeyecektir. Sizin kredi kartınız ile ilgili olan bilgilerin bir kopyası bizim bilgisayar sistemimizde tutulmayacaktır.


Soru: Herhangi bir şart altında benim ile ilgili olan bilgileri başkaları ile paylaşma durumu olacak mıdır?
Cevap: Bazı ender olan şartlar özel bilgileri sağlayacak size Rus Flora mayıs ile uygun yasa uygulama veya araştırmacı makamları biz iyi niyetle inanıyor gibi için harekete geçilmesi gerekmektedir:

·         Yasalara tamamen uygun olarak;

·         Kredi kartınıza karşı düzenlenecek sahtekârlığa karşı;

·         Web sitemize karşı düzenlenecek olan kütü kullanmalara karşı;

·         Site kullanıcılarımızın kişisel bilgilerini koruma amacı ile;

Bu tür işlemlerin amacı başkalarının hukuklarına karşı zarar vermek isteyenleri ortaya çıkartmak, kimliklerini tespit etmek ve haklarında yasal işlemleri uygulamak içindir.


Soru: Benim kişisel bilgilerim ne kadar güvenlik içindedir?
Cevap: Siz sipariş verdiğiniz anda direk olarak güvenli sipariş formu sayfasına yönlendirileceksiniz (VeriSign). Siz bu forum seçimini gerçekleştirerek kendi bilgisayarınız ile bizin server arasında (SSL) sistem garantisi ile güvenli bir bağlantı kurmuş oluyorsunuz, bu sistem sizin bilgilerinizi korumak için gelişmiş bir şifreleme teknolojisini kullanmaktadır. Sizin siparişiniz isleme alınana kadar güvenli bir şekilde düzeni - isleme merkezi olan firewall güvencesinde kalmaktadır. Bizim sistem sizin kredi kartınızın bilgilerini işlem sonrasında hafızasında tutmamaktadır .


Yerli örf ve adetler

Soru: Sizin demetleriniz 11 adet gülden oluştuğunu fark ettim. Neden tam bir düzine gül hazırlamıyorsunuz, tüm dünyadaki çiçek mağazaları 12 adet gülden oluşan demetler hazırlamaktadırlar?
Cevap: Rusya adetlerine göre cenaze ve yas dışında hep tek sayılı demetler gönderilmektedir. Cenaze ve yasta ise çift numaralı demetler gönderilmektedir. Eğer farklı olan münasebetlere çiçek demetleri gönderiyorsanız, o durumda bu kural çok sıkı olarak tutu