Bookmark and Share Click on the logo for www.russianflora.com Home Page
russianflora.com in:
En | Fr | Ge | Es | It | Tr Ru |
HACKER SAFE certified sites prevent over 99.9% of hacker crime.
Call to order : US & Canada 1-888-294-9941    UK +44-20 8133 7779

Ana sayfa | Gizlilik | Çiçeklerin anlamlari | Tatiller | Garantilerimiz | Hakkimizda | Üyelik programlari | Kurumsal | Örf ve adetler sparisleri | Blog | Baglantilar

Click here to call us toll free
Fiyat sinirlari
Kategoriler
Özeller
Çiçekler
Hediyeler
Içkiler
Tatlilar
Hizli arama
Münasebetler
Bagimsiz Devletler Toplulugu Ülkelerindeki Teslimatlar
Dogu Avrupa
Uluslararasi

 

 

Ruslarin Temel Milli Bayramlar

Bayram Günlerin AdlariRuslarin Temel Milli Bayramlari
TEMMUZ
AGUSTOS
KASIM

OCAK

Yeni Yil Basi - 1 Ocak: Yil basi Rusya’da en degerli tatillerden birisidir. Bu bayramda herkez memnun olur. Bu bayramda herkez birbirine hediye ve armagan sunar, eglenir, havaya fisek firlatir, noel agacini süsler, lezzetli yemekler pisirir ve tatilin tadini çikartir. Bu bayramda degismeyen karekterler ( Ormanin babasi ) ve ( Kizi "Snegurochka" – kar kizi). Bu tatil ertesi sabaha kadar devam eder. Herkez bu bayramda tanriya sunmus oldugu saadet ve mutluluk için tesekkür eder. Bu bayram ile kez 20 Ocak 700 yilinda aziz Peter tarafindan baslatrilmisti. Bu aziz bu bayramin kutlama törenlerinin sartlarini kurmustu. Pek çok kisi yil basi kutlamasini eski takvime göre kutlar ( yani 14 Ocakta) on January 14, bu gecede kadinlarin fala bakmalari eski bir adettir.

Ortodoks Kilisesi Noel’i - 7 Ocak: 7 – 19 ocak arasinda olan günler fala bakmanin en uygun günleridir, Noel haftasi olarak, insanlar eglenmektedir, güzel elbisleri giyinmek ve birbirilerini ziyaret etmek .7 Ocak gecesinde Noel kutlanmaktadir (Orthodoks takvimine göre). Noel tatilinde insanlar iyi olmaya çalismaktadirlar ; bu bayramda insanlar müsterek degerlerine daha fazla önem vermektedirler ( anlam), Noel iyi görüsmelerin zamanidir. Noel mucizelerin beklendigi tatildir.Vifliem olustugunda – insancilik dogumustur, bu nedenle her sene ayni günde kutlanmaktadir. Bu nedenle her yastan herkez Noel’I kutlamaktadir, mucizeler gerçeklesmese bile, bu tatil firsati halk adetleri ile hristiyanlik adetlerinin birlestigi çok özel bir firsattir.

Eski Yil Basi - Ocak 13: Eski takvime göre yil basi kutlamalaridir. Bu kutlama bir aile kutlamasi olarak Kabul edilmektedir.

Ögrencilerin günü ( Tatyana günü ) - Ocak 25: Rusya’da 25 Ocak ögrenciler için tahsis edilen çzel bir tatil günüdür, sene 1775’te Padisah Elizabeth bir fereman imzaliyarak Moskova Üniversitesinin kurulusuna izin vermistir (Shuvalov tarafindan hazirlanmistir).


SUBAT

Sevgililer günü – 14 Subat: Hristiyanlik sehiti Valentine, Roman pagan tarafindan çok agir hokum almisti ve bu kötü kosullar altinda bile sevgilisi olan zindanci'nin kizina olan askindan vazgeçmemisti. Ona sevgi ve sefkat dolu bir mesaj göndermisti.Bu tatil Rusya’ya bati kültüründen intikal etti, ama su anda Rusya’da çok ünlü bir bayramdir.

Silahli Kuvvetlerin Günü - Erkeklerin Günü - 23 Subat: Bu bayram hep subat ayinin 23’de kutlanmaktadir. Bu bayramda tüm Rus askerlerini saygi ve sevgi ile anmaktayiz ( geçmisten bugünlere kadar olanlar için ) ve bu bayram bizim anavatanimiz için yüreklerini feda edenlerin bayramidir. Bu bayramda tüm ergin erkeklere tebrikler yagmaktadir . Kadinlar ise sevgililerine tatli sözler söyliyerek onlarin gönüllerini almaktadirlar.

Gözleme günü - Subat 27 Mart ayinin basina kadar: Bu bayram eski Slavlarin tanrisi olan in (Vles’in) kutlamasi için özel olan bir bayramdir. Bu bayramda kis veda edilir ve ilk bahara hosgeldin denilir.Ortodoks Kilisesi gözleme gününü resmi bir kutsal bayram olarak Kabul etmektedir, bununla birlikte peynir bayrami olarak yerde almaktadir. Paskal bayramindan 7 hafta önce kutlanmaktadir. Bu bir halk bayramidir ve halk bu bayramda çöplerini yakmaktadir. Pek çok kisi bu bayramda hayvanlarinin yüzüne ve vucutlarina boya sürmektedirler.MART

Kadinlar günü - Mart 8: Büyük kirizlerin sirasinda dogmus olan bir bayramdir, Uluslararasi Kadinlar Günü (IWD) protesto ruhunu canlandiran bir bayramdir. 1910 yillari öncesinde, yirminci yüzyilin baslangiçlarinda, Kadinlar sanyide agir sartlar altinda çalisiyorlardi. Genelde tekstil sektöründe, imalat ve yerel hizmetlerde çalisiyorlardi, is saatleri uzun ve maaslar düsüktü. Bunun üzerine Avrupada isyan kivilcimlari parlamaya basladi. IWD’nin gerçek annesi Alman sosyelist Clara Zetkin’dir. 1907 yilinda Uluslararasi Sosyalist Kadinlar Konferansini düzenleyerek tüm sosyalist partilerden kadinlarin haklarini korunmasini talep etmistir. Zetkin burjuva feminism’e karsi sert tavir koymustu ve çalisan kadinlar sinifi hiç bir sekilde asalanmasina izin vermedi.Bu konferansa kadinlar hareketlerinde çok ünlü olan bayan Alexandra Kollontai’de katilmistir ve kadin haklarinin ve esitliginin nasil savunabilecegi tartisilmisti.1908 yilinda New York sehrinin Sosyalist Demokrat Kadinlar toplulugunun 3 numarali sübesi kadin haklarinin savunulmasi için 8 Mart tarihinde bir toplanti düzenlemesi için davetiye aldi. Ertesi yil Amerikan Sosyalist Partisi Subat ayinin en son Pazar gününü Kadinlarin Günü olarak ilan etti. Rus Sosyalist Kadinlar hareketi buna benzer isleme 1913 yilinda katildi, IWD’yi Subat ayinin en son Pazar gününü Kadinlarin Günü olarak ilan etti.Petrograd sehrinde su anda ( St. Petersburg olarak anilmaktadir), 23 Subat 1913 tarihinde IWD tekstil sektöründe çalisan bir takam kadinlar gösteri yürüyüsünde bulundular ve bu olay çabucak ünlü subat harekatine genisledi. Bu bir gerçektirki eski Rus takvimine göre 23 Subat tarihi yeni takvime göre 8 Mart tarihine endeklidir ve Soveytler Birliginin 1918 yili devrimini gerçeklestirdikten sonra IWD günü için resmi olarak Kabul edilen tarihtir. 1922 yilinda Clara Zetkin Moskova’da Uluslararasi Kominist Kadinlar Birliginin Genel Sekreteri oldu ve resmi bir kominist tatil günü oldu. Ikinci dünya savasindan sonrasinda bu bayramin adi Uluslararasi kadinlar Günü olarak anildi. 8 Mart Rusya tarihinde ilk bahardaki ilk tatil olarak yer aldi, o bir resmi tatil günüdür, hem erkekler hemde kadinlar bu bayrami dört gözle beklemektedirler.Artik politik anlam tasimamaktadir ve kosulsuz olan askin,fedakarligin,sabrin,hikmetin ve Rus kadinlarin güzelligini kutlamaktadirNISAN

Gülme günü (Kahkaha günü) - Nisan 1: Güldürücü olan her seye gülmenin günah olmadigini söylenmistir.Doktorlar gülen kisilerin daha uzun yasadiklarini savunmaktadirlar. Kendileri için güsen kisilerin fazlasiyla amaçlarina ulastiklai söylenmektedir. Bu günümüzde bu eglenme bayrami her yerde kutlanmamaktadir, ama bir adet yerine gelmistir.Bu münasebbete arkadaslar birbirine tuzak kurmaya çalismaktadir.

Ortodoks Paskalyasi’nin Yil Dönemi: Katolik Pasakalyasindan iki hafta sonrasindadir:Bu bayram hristiyanligin temel bayramlarindan birisidir, bu bayram hazreti Isa’nin hac üzerinde asilmasi ile Yahudilerin Misir’dan çikarilmasi yildöneminde kutlanmaktadir. Paskalya bayrami Ilkbahardaki ekinoks kutlandiktan bir hafta sonrasinda gelmektedir ve bir sekilde kutlanmaktadir. Paskalyanin tarihi Kilisenin takvimine göre (paskhalias) yöntemi üzerinden hesaplanarak belirlenmektedir.


MAYIS


Isçiler bayrami - 1 Mayis: 1 Mayis ilkbaharin kutlandigi geleneksel bir bayramdir. Mayis ayinda yer alan diger bayramlarin açilisini yapmaktadir. Bu gün çiçekler ile öten kuslar ile zengin olan doganin zafer günüdür. Insanlar uzun ve soguk olan kis döneminden çikarak yazi ayinin nesesini çikartmasini beklemektedirler.

Zafer günü - 9 Mayis : Rus milletinin en önemli bayramidir. Sevinç ve kederden. Ama bu günün önemi farklidir, çünkü bagimsizligimizi koruyabildik ve (Kara vebayi yenebildik) savasin karsisinda azimle durduk. Canlarini bizim için ve bu mutlu ve baris ile dolu olan günlere gelebilmemiz için feda edenleri candan kutluyoruz. Onlarin hatiralari sonsuza denk devam edecektir.


HAZIRAN

Uluslararasi Çocuk Esirgeme Günü – 1 Haziran: : Çocukluk dönemi, eglence ve hatiralar ile doludur, onda daha güzel bir dönem olabilirmi? Çocuklar etraflarindaki esyalari tanimaya baslarlar, iyiligi ve arkadasligi ögrenmeye baslarlar, yeni seyleri kesif etmeye baslarlar. Çocuk sevildiginde, etrafindakilar onu anladigi zaman sevinç içinde olur. Çocklar hepimizin gelecegidir. Yarinlar onlarin ellerindedir. Yasam haklari ve onurlari saygi ile bakilarak savunmalidir. Hristiyanligin üç temeli: Baba,Ogul,Kutsal ruh’tur. Bu bir hristiyanlik bayramidir.Paskal’dan 50 gün sonar kutlanmaktadir, bu nedenle bu bayramin diger adi - Pyatidesyatnitsa (Hamsin yortusu) veya (ellinci gün bayrami). Bu günde, Kutsal Ruh gidip Hristiyanlik Elçilerine Hristiyanlik dininin talimatlari ile Hazreti Isa’nin talimatlarini herkeze ögretmek ve yaymak talebinde bulunmustur. Bu bayram halk törenleri ile yapilmaktadir. Evler kesilen agaçlar ile süslenir.Aksam oldugu zaman insanlar dans etmeye baslarlar.Rusya’da Paskalyadan sonraki yedinci Pazar gününe rastlayan yortu anlamli bir sekilde kutlanmaktadir. Bu tanriya olan bir saygi ve ibadettir. Baba ve anne günü Cumartesi gününde kutlanmaktadir.

Bagimsizlik Günü – 12 Haziran: Rusya’nin en yeni bayramidir,1991 yilindan itibaren Rusya Federasyonunun kurulusu ile birlikte yer almaktadir.


EYLÜL

Bilgi Günü - 1 Eylül: Her yil uzun bir yaz mevsiminden sonra ve 1 eylül tarihinde, ögrenciler okullarina ve siniflarina dönerek egitimlerine yeniden baslamaktadilar. Ögrencilerin yaslari ilerledikçe, degisik yöndeki bilgileri artmaktadir ve erginlik çagina bilgili olarak girmektedirler. Bu günde Üniversitelerin, Yüksek okullarin,egitim merkezlerinin kapilari açilmaktadir.Ülkemiz Meryem ana’ya çok büyük önem vermektedir. Meryem ana’nin itibari bizim halkimiz için çok önemlidir. Bu nedenle bazi yillarda bu bayram 8 mart tarihinde anneler günü ile birlikte kutlanmaktadir.


EKIM

Ögretmenler günü - 5 Ekim: Bu gün uluslararasi kapsamda hem ögretmenlerin hemde ögrencilerin önemlerini göstermek amaci ile kutlanmaktadir.


ARALIK

Ana Yasa Günü - Aralik 12: Bu gün 1993, Rusya Federasyonu’nun en democrat olan bünyesi olarak temsil edilen Anayasasina geregince yeni yasalari dogrultusunda resmi tatil olarak Kabul edilmistir.(Bayram Günlerinin adlari)

  OCAK

 • Ulyana - Ocak 3
 • Anastasia - Ocak 4
 • Evgenia - Ocak 6
 • Klavdia - Ocak 6
 • Lidia - Ocak 19
 • Maria - Ocak 19
 • Tatyana - Ocak 25, celebrated like Students' Day, very popular among students
 • Nina -Ocak 27
 • Ksenia -Ocak 31

  SUBAT

 • Inna - Subat 2
 • Anastasia - Subat 4
 • Ksenia - Subat 6
 • Maria - Feb 8
 • Anna - Subat 16
 • Maria - Subat 19
 • Valentina, Anna - Subat 23
 • Svetlana - Subat

  MART

 • Marina, Kira - Mart 12
 • Antonina - Mart 14
 • Galina - Mart 23
 • Maria - Mart 31

  NISAN

 • Svetlana - Nisan 2
 • Larissa - Nisan 7
 • Alla, Anna - Nisan 8
 • Maria - Nisan 14
 • Tamara - Nisan 28
 • Irina - Nisan 29

  MAYIS

 • Tamara - Mayis 2
 • Alexandra - Mayis 6
 • Elizaveta - May 7
 • Irina - Mayis 14
 • Varvara - Mayis 19
 • Alexandra, Julia, Faina - Mayis 31

  HAZIRAN

 • Julia - Haziran 16
 • Valeria, Maria - Haziran 20
 • Maria - Haziran 22
 • Alexandra, Antonina - Haziran 23

  TEMMUZ

 • Angelina - Temmuz 14
 • Anna - Temmuz 18
 • Olga, Elena - Temmuz 24
 • Valentina, Alevtina - Temmuz 29
 • Marina, Margarita - Temmuz 30

  AGUSTOS

 • Maria - Agustos 4
 • Darya -Agustos 17

  EYLÜL

 • Natalia - Eylül 8
 • Elizaveta, Raisa - Eylül 18
 • Ludmila - Eylül 29
 • Vera, Nadezhda, Lubov - Eylül 30

  EKIM

 • Veronica - Ekim 17
 • Taisia - Ekim 21
 • Zinaida - Ekim 29

  KASIM

 • Anastasia - Kasim 11
 • Alexander - Kasim 19

  ARALIK

 • Ekaterina - Aralik 7
 • Varvara - Aralik 17
 • Anna - Aralik 22
 • Angelina - Aralik 23
 • Marina - Aralik 29


  Promosyonlar
  Rusya’ya Çiçekler - Russian Flora tarafindan teslim edilen hediyeler ve çiçekler.
  Müsteri hizmetleri
  Özeller
  Hediyenizin engelleri

  Flowers to Russia - BBB Accredited Russian Florist


  Ukranya’da Çiçekler


  Beyaz Rusya’da Çiçekler


  Kazakistan’da Çiçekler  Bir sise içinde mektup


  Saint Petersburg’a Çiçekler


  Moscova’ya Çiçekler


  Teslimat bilgileri | Ödeme yöntemleri | Sürekli sorulan sorular | Belgelerimiz | Çiçekler ile ilgilenmek | Fotograflar galerisi | Siparis islemleri | Linkler | Blog


  Web sitemizin adresi:  russianflora.com  Tüm haklarimiz mahfuzdur© 2002-2013 Russian Flora, GiftBasketsOverseas.com Turkey
  Bagimsiz Devletler Topluluguna, Dogu Avrupa’ya Hediyeler tüm dünya’ya Hediye paketleri